Kostel sv. Mikuláše se nachází na úpatí bájné hory Krudum v Karlovarském kraji a patří mezi méně známé, ale působivé památky v okolí. Původně středověký kostel, dnes již jen v podobě zříceniny, je ukrytý ve Slavkovském lese a obklopen hutnou přírodou. Přestože stavba samotná není kompletně zachovalá, její odlehlá poloha a tajemná atmosféra lákají k návštěvě i díky nádherným výhledům z blízké rozhledny Krudum.
Jedná se o jedno z nejzajímavějších archeologických míst Karlovarského kraje. Tento pozdně románský kostel, po staletí považovaný za mýtus, byl objeven až v 21. století a lokalizován archeology v letech 2002–2006. Kostel dosahoval délky 25 metrů, šířky 12 metrů a jeho výška patrně činila 11 metrů. Zřícenina v současnosti připomíná dávné časy, kdy kostel sloužil poutníkům i obyvatelům zdejších osad.
První zmínka o kostele pochází z roku 1253, kdy ho český král Václav I. daroval řádu křižovníků s červenou hvězdou. Kostel stál na důležité křižovatce středověkých cest spojujících Cheb s českým vnitrozemím. Už od poloviny 15. století však začal pustnout a kolem roku 1500 byl definitivně opuštěn.
Kostel sv. Mikuláše pod horou Krudum provází mnoho pověstí. Jedna z nejznámějších vypráví, že právě odtud vychází svatý Mikuláš, aby každoročně 5. prosince obdaroval děti. Tato tradice byla živá až do poloviny 20. století a dodnes se v regionu připomíná během některých slavností. Samotná hora Krudum je často považována za jedno z nejkrásnějších míst Slavkovského lesa, ke kterému se váže řada dalších legend a pověstí.
Kostel je dostupný pěšky po turistických stezkách a cesta k němu je poměrně pohodlná. Pokud se vydáte z Hruškové, kde mimochodem i poměrně dobře zaparkujete, čeká vás mírné stoupání. Cesta je ale velmi dobře udržovaná, nemusíte se bát vyrazit s kočárkem a ani na kole. Pokud se rozhodnete tohle místo navštívit, určitě se podívejte i k samotné rozhledně Krudum, odkud si užijete výhledy na okolní přírodu.