Tohle místo je skvělé pro všechny, kteří hledají relaxaci i aktivní odpočinek zároveň. Ještě před lety se zde těžilo uhlí, nyní na stejném místě najdete největší uměle vytvořené jezero v České republice, kde si užijete pěší turistiku, výlety na kole i vodní sporty. Podél břehu celého jezera vede udržovaná stezka, která je vhodná pro pěší procházky a částečně i pro cyklisty, kteří si chtějí užít krásnou přírodu a výhledy na vodní plochu. Součástí jezera je Alej přátelství, kterou v roce 2018 založilo sto rodin z celého kraje jako součást oslav stého výročí vzniku Československa. Tentýž rok se stala Alejí roku v celostátní anketě vyhlašované sdružením Arnika.
Něco z historie
Jezero Medard vzniklo zaplavením zbytkové jámy hnědouhelných lomů Medard-Libík, s plochou 493,5 hektaru a začalo se napouštět vodou z řeky Ohře v roce 2010. Plánovaná výška hladiny byla dosažena v roce 2016. Uhlí se v dole Libík těžilo už od roku 1872 a v navazujícím dole Medard od roku 1918. Těžba v obou dolech byla finálně ukončena v roce 2000. Na území jezera kdysi existovalo pět dalších obcí a osad, všechna tato místa ale během povrchové těžby postupně zanikla.
Dobré vědět
Pokud se chystáte k jezeru vydat kole, nedoporučujeme využívat stezku přímo u břehu na jižní a západní straně jezera. Stezka není v této části pro cyklistiku příliš vhodná. Místo toho je lepší zvolit stezku kolem Aleje přátelství, která vede těsně nad tou břehovou. Nejedná se o příliš turisticky vytížené místo a nemusíte se bát vyrazit ani se čtyřnohými mazlíčky V těsné blízkosti Antonínského mostu se nachází parkoviště, kde, v případě potřeby, zdarma a pohodlně zaparkujete.