Chebský hrad je unikát, který jinde v Česku nenajdete, a ohromí vás nejen svou jedinečnou historií, ale také zachovalými prvky románské architektury, především štaufskou císařskou falcí, která je na našem území skutečně jedinečná. Do současnosti se dochovalo torzo kdysi honosného paláce, obranná Černá věž a románsko-gotická kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly. Na hradním nádvoří si můžete prohlédnout nejen úchvatnou architekturu, ale také historické zbraně, dílnu kováře a tesaře. K Chebskému hradu se váže hned několik pověstí. Jedna z nich říká, že v podzemí hradu je ukrytý poklad císaře Fridricha Barbarossy, který dosud nikdo neobjevil.
Něco z historie
Chebský hrad má bohatou historii, která sahá až do raného středověku. Na místě dnešního hradu stálo již v 9. století slovanské hradiště, a v 11. století vznikla první pevnost. Tu o století později nahradil kamenný hrad postavený Děpoltem II. z Vohburgu. Po roce 1165 přešlo Chebsko pod vládu císaře Fridricha Barbarossy jako dědictví po jeho bratranci Friedrichovi z Rothenburgu, a byla zde postavena císařská falc. V roce 1179 Fridrich Barbarossa založil monumentální románskou kapli sv. Erharda a Uršuly, která je dodnes unikátní svou dvoupodlažní dispozicí. Za vlády Karla IV. hrad ztratil svůj původní význam císařského sídla, protože se říše více orientovala na české země. Karel IV. však považoval Chebsko za strategicky důležité místo, a proto byl hrad začleněn do českého království, což posílilo jeho význam v rámci správy pohraničí. Ve 13. století byla postavena Černá věž jako obranná a obytná dominanta hradu, a své jméno získala díky tmavému kameni, ze kterého byla postavena. V 17. století, během třicetileté války, hrad utrpěl značné škody. Během válek o rakouské dědictví v roce 1742 byl hrad silně poškozen francouzským vojskem. Od té doby začal chátrat a mnoho jeho staveb bylo zbořeno. Od roku 1970 je hrad kulturní památkou, v roce 2017 byl prohlášen za národní kulturní památku, a v roce 2018 byly zahájeny rozsáhlé opravné práce.
Dobré vědět
Cheb je krásné město, a při návštěvě hradu, který je přístupný veřejnosti po většinu roku, doporučujeme také prozkoumat samotné centrum a přilehlé okolí. Zaparkujete většinou přímo před hradem, případně na Kasárním náměstí. Cesta z vlakového a autobusového nádraží k hradu je delší, ale dobře přístupná a nijak obtížná. I když hrad není bezbariérový, část areálu je přístupná velmi snadno, především rozlehlé nádvoří a většina interiérů. Pokud se rozhodnete vyrazit k hradu na kole, na nádvoří je k dispozici stojan pro cyklisty. Na hradě se během roku konají různé kulturní akce, výstavy a někdy dokonce i svatby.